Klub Żeglarski WIND powstał w 1973 roku. Jednakże historia związana z jego powstaniem sięga roku 1932. Wtedy to narodziła się myśl wykorzystania energii wodnej Brdy i konfiguracji terenów okolicy Koronowa. Realizacja tego pomysłu nastąpiła dopiero w 1960 roku, kiedy spiętrzono wody tej pięknej rzeki o 20 m. Spowodowało to powstanie zbiornika o powierzchni 1600 ha - Zalewu Koronowskiego. Stworzone zostały wspaniałe warunki dla organizowania rekreacji, turystyki i sportów wodnych.
Jednakże wcale nie mieszkańcy Koronowa jako pierwsi zaczęli wykorzystywać powstały zalew dla uprawiania żeglarstwa, byli to mieszkańcy Bydgoszczy. Dzięki nim z czasem i Koronowiacy zaczęli interesować się żeglarstwem. Pierwszymi byli działacze TKKF. W 1964 roku zorganizowany został kurs żeglarski dla młodzieży koronowskich szkół. Ukończyła go, uzyskując najniższy stopień żeglarski, grupa około 20 osób.
Co bardziej zagorzali żeglarze z tej grupy próbowali uprawiać tę wspaniałą dyscyplinę, ale ich działania nie były zorganizowane. Doprowadziło to w rezultacie do jej rozpadu. Jednak pozostałe w Koronowie kilka osób z tej grupy podejmuje próbę zorganizowania następnego zespołu, tym razem "pod skrzydłami" koła miejskiego LOK. Rezultatem jest odbycie kolejnego kursu, tym razem na stopień sternika jachtowego. W grupie tej przewijają się nazwiska późniejszych członków Klubu - J.Tywuszyk, A.Woźniak, W. Gancarek.
Żeglarstwo przez te osoby było uprawiane tak długo, jak trwało szkolenie. Nad Zalewem tymczasem powstawały bydgoskie zakładowe ośrodki wypoczynkowe oraz prywatne działki rekreacyjne. Tam też zaczynają organizować się bydgoscy żeglarze. Zdeterminowani tym faktem, ale doświadczeni już nieudanymi próbami żeglarze, przyjmują koncepcję, że możliwość zorganizowania Klubu może dać tylko uspołeczniony zakład pracy. Grono zapaleńców powiększyło się tymczasem o kilka osób : Romana Kępę, Bogdana Boińskiego, Grzegorza Myk, Henryka Liegmanna. Ponieważ wraz z Wiesławem Gancarkiem większość z nich była pracownikami Gminnej Spółdzielni "SCh" w Koronowie, przedstawili oni koncepcję utworzenia klubu żeglarskiego przy tej firmie.
Zapaleńcy zebrali się na pierwszym spotkaniu, mającym na celu ujęcie w organizacyjne ramy uprawianie przez nich żeglarstwa. 14 kwietnia 1973 roku na zebraniu organizacyjnym ówczesny prezes zarządu oddziału PTTK zapoznał zebranych z obowiązującym statutem PTTK. Wolą zebranych powołane zostaje 3-sekcyjne koło PTTK przy Gminnej Spółdzielni "SCh" z wiodącą sekcją żeglarską, dla której wybrano nazwę WIND.
Dokonano równocześnie wyboru władz Koła. Prezesem został Wiesław Gancarek, wiceprezesem Roman Kępa, skarbnikiem Teresa Maćkowska i członkiem zarządu Henryk Liegmann.
Skład pierwszej Komisji rewizyjnej to : Bogdan Boiński - przewodniczący oraz Janina Jańczak i Gizella Chojnacka - członkowie. Prezes Oddziału PTTK wręczył też uroczyście pierwsze legitymacje członkowskie. Wytyczono także wtedy kierunek działania Koła z podkreśleniem turystyki wodnej jako podstawowej sekcji. Początek działalności Klubu odbywał się więc pod patronatem PTTK a oficjalna jego nazwa na pieczątce brzmiała " Koło PTTK "Wind" przy Gminnej Spółdzielni "SCh" w Koronowie, ul. Dworcowa 8,
Oddział w Koronowie."
Pierwsza ewidencja członków zawierała 19 nazwisk. Warto przypomnieć niektóre z nich. Jako pierwszy figuruje niespokojny duch i główny sprawca tego przedsięwzięcia Wiesław Gancarek. Pozostali to : Bogdan Boiński, dwie panie - Gizella Chojnacka i Barbara Konecka( Kępa ) oraz Roman Kępa, Henryk Liegmann i Grzegorz Myk. Marzenie się spełniło.
Bazą klubu stał się ośrodek wczasowy GS w Samociążku. Nową flotyllę stanowiły dwie nowe, drewniane "omegi", zakupione przez GS. Pierwszy kurs żeglarski zorganizowany przez klub ukończyło 8. członków. Już rok po powstaniu klubu, w lipcu nasza załoga uczestniczyła po raz pierwszy w regatach na Zalewie Koronowskim, otwierając pasmo sukcesów żeglarzy WINDU. Na jachcie klasy omega Wiesław Gancarek i Joanna Ossowska (Gancarek) zajęli trzecie miejsce. W tym też roku został zorganizowany pierwszy rejs urlopowy dla członków klubu po Zalewie.
Lata 1974 - 75 upływały na pracach remontowo-konserwacyjnych w ówczesnej "bazie" - stołówce ośrodka w Samociążku oraz organizowaniu uczestniczenia w rejsach klubowych i doskonaleniu umiejętności żeglarskich. Flotylla powiększyła się o dwa jachty (orion i rambler). Zalew w Samociążku przestał wystarczać. Akwen jest tutaj wąski i zbyt ciasny. Zaczęliśmy więc spływać na początku każdego sezonu na najszerszą część Zalewu, ustanawiając sezonową bazę na terenie dzisiejszej przystani, wtedy ogródka p. Czesława Baumgarta. Zaplecze stanowił garaż blaszany. Tam nam się wtedy podobało, postanowiliśmy pozostać i... jesteśmy do dzisiaj!
Nadszedł rok 1976 - brzemienny w zmiany organizacyjne, mające istotne znaczenie dla późniejszej działalności Klubu. Walne zgromadzenie członków obradujące 12 maja 1976 r. podejmuje uchwałę o przemianowaniu Koła PTTK WIND na Klub Żeglarski WIND, utrzymujący jeszcze członkostwo w PTTK. Motywacją do takiej zmiany był stan rzeczywisty Klubu tj. jednokierunkowy charakter działalności. Zajmowaliśmy się tylko żeglarstwem. Poza tym zostaliśmy przyjęci w poczet członków Bydgoskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. W jego nomenklaturze nie występowały koła. Mógł to być jedynie klub.
Od tej chwili działalność WINDu nabrała dynamiki. Klub zaczął się rozwijać, inspirowany aktywną i twórczą postawą prezesa BOZŻ Jana Goralewskiego.
Od tego czasu zaczęła się ciężka praca. Pragnęliśmy mieć własną bazę - przystań z prawdziwego zdarzenia. Pojawiła się taka okazja i nikt nie żałował starań, aby ją w pełni wykorzystać. Dzięki pomocy prezesa BOZŻ - Jana Goralewskiego uzyskaliśmy zgodę Zakładu Energetycznego na zajęcie tego terenu nad Zalewem w Romanowie. Od władz miasta otrzymaliśmy znajdujący się na nim niezamieszkały budynek. Zakład opiekuńczy wziął natomiast na siebie ciężar kosztów, przede wszystkim zakupu materiałów budowlanych, a my podjęliśmy się wykonania prac związanych z remontem kapitalnym tego budynku. W praktyce musieliśmy cały rozebrać, żeby wybudować pomieszczenie nadające się do naszych celów. Do pracy przystąpiliśmy 24 sierpnia 1977 r. Otwarcie przystani odbyło się bardzo uroczyście już 8 października 1978 r. Gościliśmy z tej okazji grono znanych osób: dyrektora gabinetu przewodniczącego GKKFiSu Andrzeja Graczyka, sekretarza generalnego Polskiego Związku Żeglarskiego Stanisława Tołwińskiego, dyrektora Wydziału KFiT Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy Henryka Hofmana, prezesa BOZŻ Jana Goralewskiego oraz przedstawicieli władz Koronowa. Przy tej okazji odbyło się wręczenie wielu odznaczeń. Wśród uhonorowanych byli też działacze WINDu: Wiesław Gancarek i Bogdan Boiński. Wręczono medale „Za zasługi dla rozwoju sportu w województwie bydgoskim". Inni otrzymali dyplomy Wydziału KFiT UW oraz BOZŻ. Po tej uroczystości ukazała się w "Gazecie Pomorskiej" publikacja, w której pisano m.in. tak: "Trudno przeceniać wartości tego obiektu dla sportu w Koronowie, miasta niezbyt bogato wyposażonego w obiekty sportowe i turystyczno-rekreacyjne. Jest ta przystań również pięknym przykładem sprzęgniętej inicjatywy, wielkiej pracy społecznej samych żeglarzy, z mądrą pomocą władz". Efekty zostały ocenione bardzo pozytywnie. A jakimi nakładami zostały osiągnięte? Klub liczył wtedy 30 osób. W niespełna 14 miesięcy przepracowaliśmy społecznie 3 tysiące godzin i wydaliśmy 300 tysięcy złotych. Do końca 1978 r. przy budowie najwięcej czasu poświęcili: Ryszard Janicki - 389 godzin, Wiesław Gancarek - 381 g., Henryk Liegmann - 379 g., Bogdan Boiński - 372 g., Roman Kępa - 284 g., Grzegorz Myk - 211 g., Marek Baumgart -165 g.
Czekało na nas jeszcze wiele pracy. W maju 1979 r. wykonany został montaż dźwigu do slipowania sprzętu pływającego, w czerwcu zamontowano balustrady, w sierpniu uziemienie całego obiektu, a we wrześniu zalewana była posadzka w hangarze. W następnym roku zrobiliśmy drogi przejazdowe i chodniki oraz zniwelowaliśmy cały teren wokół budowy. Oprócz wymienionych prac zasadniczych członkowie Klubu społecznie wykonywali wszystkie prace przygotowawcze i pomocnicze. Organizowali też i zwozili materiał własnym wysiłkiem oraz bieżąco konserwowali istniejące już urządzenia i obiekty oraz sprzęt pływający. Doprowadzono prąd elektryczny, wybudowano studnię i szambo. Pobudowano też linię telefoniczną oraz pomosty w basenie.
Dbaliśmy też o zabezpieczenie odpowiedniej ilości sprzętu pływającego. Większość jachtów wybudowali jednak członkowie Klubu za własne środki.
Jednym z zasadniczych celów działalności, jakie sobie wytyczył zarząd Klubu, oprócz samego uprawiania żeglarstwa, była jego popularyzacja. Czyniono to różnymi dostępnymi środkami i sposobami. Wykorzystywano sprzyjające okazje, m.in. biorąc udział w imprezach lub samemu je organizując. Jedną z nich były coroczne obchody Dni Koronowa. W ich ramach organizowano najpowszechniejszą formę dotarcia z żeglarstwem do mieszkańców Ziemi Koronowskiej - "Dni otwartej przystani".
W 1985 r. wśród klubów do 90. członków (nas było sześćdziesięcioro), zostaliśmy sklasyfikowani za całokształt działalności na 10. miejscu. W następnym na miejscu 7. a w 1987 r. zajęliśmy 5. pozycję. W tymże roku za działalność turystyczną uplasowaliśmy sie na I miejscu (na 25 klubów sklasyfikowanych).
Od 19 członków w chwili powstania Klubu do 70 w dniu dzisiejszym. Znaczny to wzrost ilości członków, chociaż i tak limitowany jest możliwościami bazy klubowej i sprzętowej. Duża była też rotacja członków. Od chwili powstania przewinęło się przez klub wiele osób, które już nie są członkami. Wielu natomiast można dzisiaj spotkać na przystani.